Kościół św. Józefa Robotnika w Wałbrzychu


Kościół świętego Józefa Robotnika, zlokalizowany w Wałbrzychu, jest rzymskokatolickim kościołem parafialnym, który znajduje się w dzielnicy Piaskowa Góra. Budowla ta, o ciekawej historii, została poświęcona 22 stycznia 1911 roku, pełniąc pierwotnie funkcję kościoła protestanckiego.

Przed powstaniem tej świątyni, ewangelicy z Piaskowej Góry uczestniczyli w nabożeństwach w dwóch innych lokalizacjach – częściowo w Szczawienku, a częściowo w Starym Zdroju.

W 1935 roku, kiedy pastorem był Dinglinger, kościół przeszedł istotny remont, który zlecono profesorowi Avenariuszowi. Efekty tej pracy wciąż są widoczne w współczesnym wystroju budowli. W 1963 roku przy tej świątyni powstała rzymskokatolicka parafia pod wezwaniem św. Józefa Robotnika.

Architektura kościoła jest jednonawowa, zaprojektowana w stylu pseudoklasycystycznym, zakończona dwuspadowym dachem. Wnętrze świątyni wzbogacone jest o empory, co nadaje mu wyjątkowy charakter. W latach 1971-1973 przeprowadzono kolejny remont tego obiektu.

Jednym z ważnych elementów wyposażenia jest są organy, które powstały około 1931 roku dzięki firmie Schlag und Söhne. Te instrumenty muzyczne charakteryzują się 14 rejestrami oraz pneumaticznymi trakturami gry i rejestrów.

Warto również dodać, że świątynia ta figuruje w gminnej ewidencji zabytków dla gminy Wałbrzych, co potwierdza jej znaczenie historyczne i kulturowe w regionie.

Przypisy

  1. Wałbrzych, kościół św. Józefa Robotnika. Wratislaviae Amici. [dostęp 13.06.2016 r.]
  2. Wałbrzych, kościół św. Józefa Robotnika. Polskie Wirtualne Centrum Organowe. [dostęp 13.06.2016 r.]
  3. Załącznik nr 1 do Zarządzenia Nr 600/06 z dnia 07.09.2006 r. wykaz zabytków nieruchomych miasta Wałbrzycha. Biuletyn Informacji Publicznej Wałbrzycha. [dostęp 13.06.2016 r.]

Oceń: Kościół św. Józefa Robotnika w Wałbrzychu

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:10