Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wałbrzychu


Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wałbrzychu to niezwykle ważny obiekt sakralny, który pełni funkcję rzymskokatolickiej parafii. Należy on do dekanatu Wałbrzych-Północ w diecezji świdnickiej i znajduje się w malowniczej dzielnicy Piaskowa Góra.

Przed powstaniem tej świątyni, Piaskowa Góra była częścią parafii św. Anny w Szczawienku. Inicjatywa budowy kościoła była dziełem księdza Carla Herdy, który jako proboszcz tamtej parafii zakupił plac pod budowę i zorganizował komitet odpowiedzialny za gromadzenie funduszy na tę ważną inwestycję. Dzięki jego staraniom, kamień węgielny pod budowę świątyni został uroczyście położony 9 kwietnia 1911 roku, a samą budowę ukończono w kolejnym roku.

Uroczystość poświęcenia kościoła przypadała na 7 lipca 1912 roku, a przewodniczył jej w zastępstwie chorego ordynariusza wrocławskiego, księdza kardynała Georga Koppa, ksiądz doktor Arthur König, prepozyt kapituły katedralnej we Wrocławiu, który był również profesorem teologii dogmatycznej oraz pastoralnej na Uniwersytecie Wrocławskim.

W roku 1909 w Piaskowej Górze uruchomiono samodzielną jednostkę duszpasterską o statusie kuracji, wydzieloną z parafii św. Anny w Szczawienku. Do momentu zakończenia budowy kościoła, administrator tej kuracji, ksiądz Carl Herde, kierował duszpasterstwem. Od 21 września 1912 roku funkcjonował także samodzielny duszpasterz dla Piaskowej Góry. Dopiero po II wojnie światowej powstała odrębna parafia pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

W latach 1978–1981 kościół przeszedł rozbudowę, co było wynikiem zwiększonej liczby wiernych, dzięki staraniom ówczesnego proboszcza, księdza Wenancjusza Roga. Obecnie, świątynia jest domem dla organów wykonanych przez firmę Schlag & Söhne ze Świdnicy, które charakteryzują się 12 rejestrami oraz pneumatycznymi trakturami gry i rejestrów.

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wałbrzychu jest również zarejestrowany w gminnej ewidencji zabytków dla tej gminy, co podkreśla jego historyczne znaczenie i wartość kulturową w regionie.

Przypisy

  1. Historia parafii. Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wałbrzychu. [dostęp 14.06.2016 r.]
  2. Wałbrzych, Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP. Polskie Wirtualne Centrum Organowe. [dostęp 14.06.2016 r.]
  3. Załącznik nr 1 do Zarządzenia Nr 600/06 z dnia 07.09.2006 r. wykaz zabytków nieruchomych miasta Wałbrzycha. Biuletyn Informacji Publicznej Wałbrzycha. [dostęp 14.06.2016 r.]

Oceń: Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wałbrzychu

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:14