Konradów (Wałbrzych)


Konradów, wcześniej znany jako Conradsthal w języku niemieckim, to malownicza dzielnica miasta Wałbrzych, położona na jego zachodnich obrzeżach.

Ta niezwykła część miasta łączy w sobie zarówno bogactwo historii, jak i uroki współczesności, czyniąc ją interesującym miejscem dla mieszkańców i turystów.

Historia

Niegdyś znana jako Konrad Thal – Dolina Konrada, ta miejscowość była elementem wałbrzyskiego zagłębia węglowego i pierwotnie funkcjonowała jako kolonia Białego Kamienia. W 1753 roku uzyskała status samodzielnej gminy, otrzymując przy tym osobny kod pocztowy. Już kilka lat później, w 1795 roku, na terenie Konradowa założono protestancki cmentarz, a w 1817 roku powstała kaplica usytuowana na Wzgórzu św. Antoniego (Antonsberg).

Po wprowadzeniu reorganizacji w Prusach, Dolina Konrada, od 1815 roku, znalazła się w obrębie prowincji śląskiej i w 1816 roku została włączona do powiatu wałbrzyskiego (Landkreis Waldenburg), gdzie pozostawała aż do 1945 roku. W 1818 roku Dolina Konrada liczyła zaledwie 255 mieszkańców, a liczba ta wzrosła do 388 w 1840 roku. Z kolei od 1874 roku Dolina Konrada, wespół z Hartau (jak obecnie nazywany rejon ulic Bema i Sułkowskiego w Wałbrzychu) oraz Szczawienkiem, weszła w skład okręgu Szczawno-Zdrój (Amtsbezirk Salzbrunn).

W bieżącym roku Dolina Konrada zyskała połączenie kolejowe, związane z torami linii kolejowej w Wałbrzychu, która została zelektryfikowana w 1914 roku. Ewidencja ludności w 1925 roku pokazała, że miejscowość zamieszkiwało już 868 osób. 1 czerwca gmina Konradów, a także Hartau, zostały oddzielone od Amtsbezirk Ober Salzbrunn (Szczawno Górne) i przyłączone do Amtsbezirk Weißstein (Biały Kamień), gdzie zintegrowano je z gminą Weißstein.

Po zakończeniu II wojny światowej, Biały Kamień zyskał prawa miejskie, a w wyniku przemianowania, w 1945 roku, Konradsthal (Dolina Konrada) przyjęła nazwę Konradów. Niemiecka ludność pozostała tu jeszcze przez pewien czas po wojnie, a nowi mieszkańcy, którzy byli wypędzeni, przybyli głównie z wschodnich terenów Polski. W latach 1945–1950 Konradów wchodził w skład miasta Biały Kamień w powiecie wałbrzyskim. Na początku 1951 roku główną, wschodnią część Konradowa włączono do Wałbrzycha, a zachodnią do Szczawna-Zdroju.

Decyzją Rady Miejskiej w Wałbrzychu z dnia 30 października 2014 roku, na terenie Konradowa została utworzona nowa ulica Alfreda Witolda Oruby, zlokalizowana jako przedłużenie ul. Kopalnianej. Dziś na ul. Oruby rozwija się duże osiedle domków jednorodzinnych oraz willi.

Transport

W dzielnicy Konradów znajdują się ważne połączenia komunikacyjne, które ułatwiają mieszkańcom dojazd do różnych miejsc. Do obsługi tej lokalizacji kursują autobusy komunikacji miejskiej linii 10 oraz 20.

Dodatkowo, w dniu 30 kwietnia 2019 roku ogłoszono, że ruch pociągów przez dzielnicę Konradów zostanie przywrócony, co z pewnością zwiększy dostępność tego obszaru.

Muzea

W historycznym budynku, który wcześniej pełnił funkcję szkoły, obecnie zlokalizowane są biura dyrekcji a także pracownie naukowo-badawcze muzeum Gross-Rosen.

Religia

W dniu 24 czerwca 2010 miała miejsce konsekracja nowej parafii rzymskokatolickiej pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w miejscowości Konradów. Na czoło wspólnoty parafialnej został powołany ks. kanonik dr Marek Zołoteńki, pełniący funkcję proboszcza. W parafii codziennie odbywają się msze, a także różne inicjatywy duszpasterskie.

W dniach 22 lipca 2015 roku rozpoczęto znaczący projekt budowlany – wybudowano ośrodek duszpasterski dedykowany dla mieszkańców dzielnicy Konradów oraz dla części Białego Kamienia w Wałbrzychu. Ośrodek ten ma na celu wspieranie lokalnej duchowości oraz organizowanie różnorodnych wydarzeń religijnych i społecznych.

Nowa inwestycja będzie służyła także mieszkańcom ulic: Prusa, Popiełuszki, Baczyńskiego oraz Okólnej, które otaczają cmentarz w Szczawnie Zdroju, umożliwiając im łatwe uczestniczenie w życiu religijnym oraz angażowanie się w działalność wspólnoty.

Znani ludzie pochodzący z Konradowa

W Konradowie, małej miejscowości z bogatą historią, urodziło się wielu znakomitych ludzi, którzy znacząco wpłynęli na rozwój regionu oraz kraju. Oto kilku z nich:

  • Fritz Runge (1901-1990) był niemieckim politykiem związanym z SPD,
  • Hermann Runge (1902-1975) również był politykiem SPD,
  • Ireneusz Zyska, który reprezentuje Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Przypisy

  1. DOLNY ŚLĄSK > Aktualności [online], www.umwd.dolnyslask.pl [dostęp 23.06.2019 r.]
  2. Rozkład jazdy. rozklad.walbrzych.eu. [dostęp 03.04.2019 r.]
  3. W cieniu krzyża. [dostęp 23.09.2015 r.]
  4. Mapa powiatu Wałbrzych z 29.12.1948 r.
  5. Zmiany administracyjne miast i osiedli 1918-1963. Warszawa: 1964
  6. Amtsbezirk Weißstein
  7. a b Dz.U. z 1950 r. nr 57, poz. 509

Oceń: Konradów (Wałbrzych)

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:21