Zwierzyniec to góra o wysokości 412,7 m n.p.m., usytuowana w granicach administracyjnych miasta Wałbrzych. Zlokalizowana jest w bliskim sąsiedztwie Pełcznicy, która stanowi jedną z dzielnic Świebodzic, w województwie dolnośląskim.
Omawiana góra znajduje się na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego, co sprawia, że jest to miejsce o niezwykłych walorach przyrodniczych. W zakresie fizycznogeograficznym Zwierzyniec leży na Pogórzu Wałbrzyskim, które stanowi część makroregionu Pogórza Zachodniosudeckiego i należy do podprowincji Sudety.
Charakterystyka
Zwierzyniec to szczyt, który znajduje się na północnym krańcu grzbietu, którego południowym wierzchołkiem jest Borowiec Mały. Jego otoczenie od zachodu i północy ogranicza imponująca dolina Czarciego Potoku, natomiast od wschodu można dostrzec dolinę Szczawnika, znaną ze swojego przepięknego jaru. Wschodnie stoki Zwierzyńca są częścią rezerwatu przyrody Przełomy pod Książem koło Wałbrzycha, który leży w obrębie obszaru Natura 2000 „Przełomy Pełcznicy pod Książem PLH020020”. W części przełomowej te strome zbocza charakteryzują się częściowym odsłonięciem, co nadaje im wyjątkowy charakter.
Geologia
Obszar, na którym znajduje się Zwierzyniec, został ukształtowany przez intensywne ruchy orogenezy waryscyjskiej w środkowym dewonie. Silne procesy geologiczne doprowadziły do powstania depresji Świebodzic, na terenie której zlokalizowany jest ten szczyt. W trakcie czasu osady pochodzące z erozji wcześniejszych form górskich kumulowały się w tej depresji. W wyniku lityfikacji z tych skumulowanych materiałów uformowały się różnorodne skały, takie jak zlepieńce, piaskowce oraz mułowce.
Sam szczyt jest zbudowany głównie z dolnokarbońskich zlepieńców gnejsowych oraz piaskowców, co czyni go interesującym obiektem dla miłośników geologii.
Przypisy
- PrzybylskiP. B. PrzybylskiP., CwojdzińskiC. C. CwojdzińskiC., IhnatowiczI. A. IhnatowiczI., Objaśnienia do szczegółowej mapy geologicznej Polski w skali 1:50 000 – arkusz Świdnica, Państwowy Instytut Geologiczny, 2016 [dostęp 30.01.2020 r.]
- PrzybylskiP. B. PrzybylskiP., CwojdzińskiC. S. CwojdzińskiC., IhnatowiczI. A. IhnatowiczI., Szczegółowa mapa geologiczna Polski w skali 1:50 000. Arkusz Świdnica, Państwowy Instytut Geologiczny, 2009 [dostęp 30.01.2020 r.]
- ŁukaszŁ. Niedźwiedź ŁukaszŁ., Przełomy Pełcznicy pod Książem PLH020020 – dokumentacja planu zadań ochronnych (PZO) [online], Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu, 14.07.2011 r. [dostęp 30.01.2020 r.]
- JerzyJ. Kondracki JerzyJ., Geografia regionalna Polski, 2011.
- MarekM. Staffa MarekM. i inni, Słownik geografii turystycznej Sudetów. Tom 10. Góry Wałbrzyskie, Pogórze Wałbrzyskie, Pogórze Bolkowskie.
- Geoportal Dolnego Śląska [online], geoportal.dolnyslask.pl [dostęp 23.01.2020 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Góry i wzgórza":
Brzezinka (góra) | Góra Parkowa (Góry Wałbrzyskie) | Barbarka (szczyt) | Czarnuszka (góra) | Lisi Kamień | Lisie Wzgórze | Niedźwiadki (Góry Wałbrzyskie) | Zamkowa Góra (Góry Wałbrzyskie) | Czarnota | Ptasia KopaOceń: Zwierzyniec (góra)