Niedźwiadki (Góry Wałbrzyskie)


Niedźwiadki, znane również jako Butter Berg, to trójwierzchołkowe wzniesienie osiągające wysokość 604 m, 623 m i 629 m n.p.m., które znajduje się w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w obrębie Gór Wałbrzyskich.

Góra ta ulokowana jest w północno-wschodniej części Gór Wałbrzyskich, tuż na terenie miasta Wałbrzycha, a konkretnie na wschód od dzielnicy Podgórze. Jej trój kulminacyjny grzbiet kształtem przypomina rozciągnięty stożek o dość stromych zboczach. Cechuje się ona charakterystycznymi trzema wierzchołkami, które, pomimo stosunkowo małej wysokości względem poziomu szczytowego, sprawiają, że wzniesienie to jest łatwe do rozpoznania w krajobrazie. Szczyt Niedźwiadków góruje ponad 100 m nad najwyżej położonymi budynkami na południowo-zachodnim stoku.

Południowo-zachodnie zbocze Niedźwiadków opada w kierunku zabudowań Podgórza, podczas gdy północne kieruje się ku Nowemu Miastu, a wschodnie w stronę zabudowań Rusinowej. Na południowym wschodzie, w rejonie siodła, które oddziela grzbiet Niedźwiadków od kolejnego wzniesienia, znajdują się zabudowania Doliny Szwajcarskiej. Za tym siodłem rozciąga się grzbiet z kulminacją Wołowca.

Niedźwiadki charakteryzują się zróżnicowaną budową geologiczną, a ich szczyt złożony jest ze skał wulkanicznych. W obrębie grzbietu można zaobserwować autoklastyczną brekcję magmową, przyjmującą formę rozkruszonej i wtórnie zlepionej lawy, często z wtrąceniami przekształconych w wysokiej temperaturze skał osadowych. Zbocza oraz najbliższe otoczenie pokrywają skały osadowe – zlepieńce, piaskowce i łupki, w których znajdują się pokłady węgla kamiennego. Wokół zboczy leżą także głazy narzutowe, które stanowią ślad po zasięgu lodowca.

Wzniesienie to jest w całości porośnięte lasem mieszanym regla dolnego, w którym dominuje domieszka świerka. U jego podnóży znajdują się nieużytki, ogrody oraz różnorodne zabudowania.

Turystyka

W rejonie Niedźwiadków, niezwykle malowniczym zakątku Gór Wałbrzyskich, znajduje się atrakcyjny szlak turystyczny, który przyciąga wielu miłośników natury i wędrówek górskich. Szlak niebieski to jedna z głównych tras, prowadząca z Wałbrzycha, przez Niedźwiadki, aż do Wołowca i Mieroszowa, a także poza te lokalizacje.

Jego przebieg zapewnia turystom nie tylko piękne widoki, ale także możliwość odkrywania lokalnej flory i fauny, co czyni go idealnym miejscem na weekendowe wypady lub dłuższe wycieczki.

Inne

W dawnych czasach, obszar Niedźwiadków, usytuowany na wysokości przekraczającej 500 m n.p.m., był pokryty gęstymi lasami górskimi. Rosły tam drzewa takie jak buk, modrzew, jawor, świerk, jesion oraz dąb. Niestety, z upływem wieków pierwotny las został całkowicie wycięty, a jego miejsce zajęły monokultury świerka nizinnego, które wykazują niską odporność na choroby i szkodniki. Można jednak dostrzec nieliczne resztki tego pierwotnego ekosystemu.

Na północno-zachodnim zboczu Niedźwiadków, około 510–530 m n.p.m., znajdują się pozostałości mauzoleum z czasów III Rzeszy. Zostało ono wzniesione w latach 1936–1938 według projektu Roberta Tischlera z inicjatywy Ludowego Związku Opieki nad Niemieckimi Grobami Wojennymi. To wyjątkowe miejsce stanowi świadectwo historyczne minionych czasów.

Przypisy

  1. Mapa szlaków turystycznych. [dostęp 16.10.2020 r.]

Oceń: Niedźwiadki (Góry Wałbrzyskie)

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:5