Podzamcze (Wałbrzych)


Podzamcze jest najmłodszą dzielnicą Wałbrzycha, charakteryzującą się osiedlem mieszkaniowym, zbudowanym z wielkiej płyty. Ta atrakcyjna część miasta znajduje się w północno-zachodniej jego części, co czyni ją doskonale zlokalizowaną dla mieszkańców.

Budowa pierwszych domów w tej dzielnicy rozpoczęła się w 1976 roku, co wprowadziło nową erę w urbanistyce Wałbrzycha. Obecnie, Podzamcze jest zamieszkiwane przez ponad 20 tysięcy ludzi, co czyni ją najludniejszą dzielnicą miasta. Budynki znajdujące się w Podzamczu są zarządzane przez trzy różne spółdzielnie mieszkaniowe, a także przez szereg wspólnot mieszkańcowych, co zapewnia odpowiednie zarządzanie i opiekę nad lokalnymi zasobami.

Dodatkowo, Podzamcze pełni funkcję jednostki pomocniczej w strukturze administracyjnej miasta, co świadczy o jej znaczeniu w kontekście rozwoju Wałbrzycha.

Geografia

Położenie geograficzne

Podzamcze znajduje się w północno-zachodnej części Wałbrzycha, na lewym brzegu rzeki Szczawnik. Odległość od centralnych punktów miasta wynosi około 8 km. Granice tej malowniczej dzielnicy są wyznaczone z trzech stron przez aleję Podwale, natomiast od północno-wschodniej strony, sąsiaduje ona z ulicą Wieniawskiego, gdzie wzajemną bliskość odczuwają mieszkańcy i odwiedzający Szczawienko. W kierunku południowo-zachodnim rozciągają się obszary przynależne do Szczawna-Zdroju, a nieopodal znajduje się duży market oraz ulica Łączyńskiego, która prowadzi ku Piaskowej Górze.

Warunki naturalne

Dzielnica ta, usytuowana na wysokości około 385–400 m n.p.m., leży na obszarze wschodniej części Pogórza Wałbrzyskiego w Sudetach Środkowych. Charakteryzuje się niewielkim wzniesieniem, które opada ku północnym rejonom doliny Szczawnika oraz Czarciego Potoku. Podłoże geologiczne tworzą górnodewońskie zlepieńce gnejsowe oraz piaskowce, co nadaje tej okolicy unikalny charakter naturalny.

Nazwa

Nazwa Podzamcze jest bezpośrednio związana z wyjątkowym położeniem tej dzielnicy, która znajduje się na skraju Książańskiego Parku Krajobrazowego oraz blisko zamku Książ. Sama nazwa określa miejsce, które leży „pod zamkiem”, co doskonale oddaje lokalizację tej części miasta.

Wpływ tej historycznej i geograficznej konotacji jest widoczny w nazwach ulic, które mają swoje unikalne znaczenie, a są to m.in.: Forteczna, Basztowa, Palisadowa, Blankowa, Kasztelańska, Grodzka, Poselska, Hetmańska, Senatorska, Husarska oraz aleja, która otacza osiedle – Podwale. Jednak, co ciekawe, ulica Jana Pawła II jest jedyną ulicą, która distansuje się od tej tradycyjnej konwencji nadawania nazw, wprowadzając różnorodność wśród lokalnych adresów.

Charakterystyka

Podzamcze to osiedle, które mimo swojej charakterystycznej zabudowy z wielkiej płyty, otoczone jest bujną zielenią. Z południowo-zachodniej strony rozciągają się urokliwe pola, natomiast od północnej częśc znajduje się Książański Park Krajobrazowy, który dodaje miejsca atrakcyjności. Wschodnią granicę Podzamcza wyznaczają hipermarkety Auchan oraz Castorama, tworząc dochodowy punkt handlowy w tej okolicy.

Osiedle dysponuje rozbudowanym zapleczem handlowo-usługowym oraz niezwykle istotną infrastrukturą. Oferuje mieszkańcom takie obiekty jak: poczta, komisariat Straży Miejskiej, żłobek, przedszkole, różne przychodnie lekarskie oraz obiekty sportowe. Na terenie Podzamcza znajdują się także szkoły podstawowe, w tym szkoła nr 21 oraz nr 26. W przeszłości działały tutaj również dwa publiczne gimnazja: nr 7 i nr 9.

Warto zaznaczyć, że do historii Podzamcza należy V Liceum Ogólnokształcące, które mieściło się w dawnym budynku szkoły podstawowej nr 2, jednak obecnie nie funkcjonuje. W sąsiedztwie szkół znajdują się boiska sportowe oraz kryty basen, co sprzyja aktywnemu spędzaniu czasu. Dodatkowo, na osiedlu działa drużyna IPA Juventur, która oferuje różne sekcje piłki nożnej, angażując mieszkańców w sportowe życie społeczności lokalnej.

Historia

Podzamcze to dzielnica, której historia sięga lat 70. XX wieku. Jej budowa rozpoczęła się na terenach dołączonych do Wałbrzycha ze Szczawienka. Początkowo, nazwa osiedla mogła wprowadzać w błąd, gdyż w południowej części miasta na terenie Podgórza znajdowało się już osiedle o tej samej nazwie.

Na początku powstały bloki mieszkalne przy ulicy Kasztelańskiej 6–8 oraz 10–22. W miarę upływu lat, cały kompleks budowlany został ostatecznie ukończony w latach 90. XX wieku. Do tego czasu zbudowany został również układ komunikacyjny, a w latach 2010-2013 wzniesiono jeszcze trzy budynki wraz z kompleksem garaży.

W 2005 roku, mieszkaniec Podzamcza mógł zauważyć, że osiedle zyskuje na popularności i zaczyna być określane jako jedna z największych „sypialni” Wałbrzycha. Dziś, ta dzielnica jest nie tylko miejscem zamieszkania, ale również społecznością, która stale się rozwija.

Przypisy

  1. TERYT (Krajowy Rejestr Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju). GUS. [dostęp 09.01.2021 r.]
  2. Liczba mieszkańców dzielnic Wałbrzycha | Nasz Wałbrzych – niezależny portal miejski. nasz.walbrzych.pl. [dostęp 26.11.2017 r.]
  3. Blok nr 6–8, ul. Kasztelańska, Wałbrzych – zdjęcia. dolny-slask.org.pl. [dostęp 26.11.2017 r.]
  4. Uchwała Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 30 grudnia 2004 r. ws. utworzenia jednostki pomocniczej Gminy Wałbrzych pod nazwą Wspólnota Samorządowa „Podzamcze” i nadania Statutu tej jednostce (Dz. Urz. Woj. Dolnośląskiego z 2005 r., Nr 21, poz. 500)
  5. Wałbrzych. Plan miasta, 1:20 000, wyd. Daunopol, Warszawa 2003.
  6. Słownik geografii turystycznej Sudetów, pod red. M. Staffy, t.10. Wrocław 2005, s. 14.
  7. Wałbrzych. Zarys monografii miasta na tle regionu, pod red. S. Michalkiewicza, Wrocław 1993, s. 17.
  8. Dz.U. z 1970 r. nr 8, poz. 69

Oceń: Podzamcze (Wałbrzych)

Średnia ocena:4.57 Liczba ocen:9