Ulica Wrocławska, znana niegdyś jako Waldenburger Str czy Piasta, to jedna z kluczowych arterii w północnej części Wałbrzycha. Ta ważna ulica ciągnie się w kierunku północnym od południowych obszarów miasta, a także stanowi fragment drogi krajowej nr 35. Jest to istotny element infrastruktury Wałbrzycha, przebiegający przez różnorodne dzielnice.
Ulica rozpoczyna swój bieg w rejonie Starego Zdroju, gdzie łączy się z ulicą Armii Krajowej, przechodząc obok historycznej zajezdni dawnych autobusów MPK. Dalej ulica prowadzi przez takie dzielnice jak Stara Piaskowa Góra oraz Szczawienko, a także przez Lubiechów, aż po dzielnicę Książ. Ten odcinek stanowi historyczny trakt, mający swoje korzenie sięgające około wieku X – XII, kiedy to pełnił rolę głównej drogi prowadzącej do Wałbrzycha oraz pobliskich uzdrowisk.
Od roku 2014 wzdłuż ulicy trwają intensywne prace modernizacyjne. Celem przebudowy jest poszerzenie jezdni w okolicach palmiarni, aż do skrzyżowania z ulicą Pogodną. W planach przewidziano również budowę ronda na skrzyżowaniu z ulicą Wilczą w pobliżu Palmiarni. Dodatkowo, projekt zakłada także stworzenie łącznika od nowego ronda do ulicy Jaworowej. W związku z tym, dotychczasowe prace budowlane wymusiły wyburzenie kilku obiektów usytuowanych wzdłuż ulicy Wrocławskiej, a sam remont zakończył się w 2015 roku.
Ważniejsze skrzyżowania ulicy Wrocławskiej
W obrębie ulicy Wrocławskiej w Wałbrzychu można wyróżnić kilka kluczowych skrzyżowań, które odgrywają istotną rolę w strukturze komunikacyjnej tego obszaru. Oto niektóre z nich:
- Skrzyżowanie alei Generała Charlesa de Gaulle’a z ulicą Uczniowską, które stanowi część Wschodniej Obwodnicy Wałbrzycha,
- Rondo z ulicą Wilczą oraz łącznikiem z ulicą Jaworową,
- Skrzyżowanie z ulicą Długą i Prostopadłą,
- Skrzyżowanie z ulicą Główną.
Każde z tych miejsc pełni unikalną funkcję, wpływając na płynność ruchu oraz bezpieczeństwo na drogach.
Architektura
Architektura omawianej ulicy jest niezwykle zróżnicowana, obejmująca zarówno kamienice o wysokości trzech i czterech pięter, jak i jednowarstwowe budowle, a także obiekty związane z przemysłem oraz obszary zieleni.
Wśród kluczowych obiektów znajdujących się przy tej ulicy wyróżnia się:
- Palmiarnia Wałbrzyska,
- Pałacyk z 1908 roku (numer budynku 115),
- Zabudowania fabryki porcelany Hermanna Ohmego z 1882 roku, obecnie znanej jako Bel Pol,
- Dom Dziecka „Rodzinka”, który kiedyś pełnił funkcję Willi Ohmego, z początku XIX wieku,
- Hotel i restauracja Maria, dawniej część folwarku,
- Komisariat Policji nr 1, w przeszłości areszt śledczy nr 1 oraz podobóz Gross Rosen,
- Kamienica nr 47 z około 1800 roku,
- Huta Szkła Walcowanego z 1868 roku (numer 16),
- Schron wartowniczy znajdujący się przy zabudowie nr 16,
- Przędzalnia lnu z 1865 roku, obecnie siedziba Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa,
- Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości z siedzibą w Wałbrzychu,
- Wiadukt przy Lini kolejowej nr 274,
- Wiadukt Linii kolejowej nr 291 Wałbrzych Szczawienko – Mieroszów z 1877 roku,
- Staw Hodowlany, który dawniej służył jako miejsce rekreacji,
- Stadion KS „Czarni” Wałbrzych,
- Park ze Skwerem Sybiraków,
- Park Miejski zlokalizowany przy skrzyżowaniu ulicy Wrocławskiej i Długiej,
- Książański Park Krajobrazowy.
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Pasaż Okrężny w Wałbrzychu | Aleja Wyzwolenia w Wałbrzychu | Ulica Jana Matejki w Wałbrzychu | Ulica Gdańska w Wałbrzychu | Ulica Zamkowa w Wałbrzychu | Ulica Piastów Śląskich w Wałbrzychu | Plac Grunwaldzki w Wałbrzychu | Plac Kościelny w Wałbrzychu | Aleja Generała Charlesa de Gaulle’a w Wałbrzychu | Plac Magistracki w Wałbrzychu | Ulica Juliusza Słowackiego w Wałbrzychu | Ulica Generała Władysława Sikorskiego w Wałbrzychu | Ulica Armii Krajowej w Wałbrzychu | Ulica 1 Maja w Wałbrzychu | Rynek w Wałbrzychu | Plac Teatralny w WałbrzychuOceń: Ulica Wrocławska w Wałbrzychu