Muzeum Porcelany w Wałbrzychu to wyjątkowe miejsce, którego historia sięga 1908 roku. Inicjatywa założenia tego muzeum wyszła od Towarzystwa Starożytności Ziemi Wałbrzyskiej (Altertumsverein für das Waldenburger Gebirgsland) i została poprowadzona przez Juliusa Joppicha. Pierwotnie muzeum nosiło nazwę Altertumsmuseum für das Waldenburger Gebirgsland, a w 1926 roku zmieniło swoje oblicze, stając się Heimatmuseum in Waldenburg (Muzeum Regionalne w Wałbrzychu) pod opieką ówczesnego Zarządu Miejskiego.
W celu zapewnienia godnej ekspozycji zbiorów, kolekcje przeniesiono do reprezentacyjnego Pałacu Albertich przy ulicy 1 Maja, wtedy znanej jako Gottesbergerstraße 23. Pierwszym etatowym kierownikiem muzeum był Friedrich Stelter, a po nim, od 1936 roku, funkcję tę objął Heinrich Bartsch.
Po zakończeniu drugiej wojny światowej zbiory muzeum zostały zabezpieczone przez lokalne władze. Na stanowisko pierwszego powojennego kustosza został powołany Marek Sagan, który z niezwykłym zaangażowaniem uporządkował kolekcje, przygotowując je do nowej ekspozycji. Muzeum zostało uroczyście otwarte dla zwiedzających w 1947 roku. W 1949 roku nastąpiła kolejna zmiana – muzeum upaństwowiono, a jego kierownikiem został Eufrozyn Sagan.
W wyniku reformy w 1975 roku muzeum regionalne w Wałbrzychu zyskało status Muzeum Okręgowego, obejmując swym zasięgiem wiele ważnych obszarów kulturowych nowo utworzonego województwa wałbrzyskiego. Istotnym momentem w historii muzeum było wpisanie go do Państwowego Rejestru Muzeów na mocy decyzji ministra kultury w 2002 roku.
W 2015 roku nastąpiła znacząca zmiana w muzeum: po remoncie i nowej aranżacji sal wystawienniczych, instytucja przekształciła się w Muzeum Porcelany. Muzeum zaczęło się koncentrować na eksponowaniu ponad 10.000 obiektów kolekcji porcelany śląskiej, obejmującej także wyroby z lokalnych fabryk oraz historyczną porcelanę z różnych europejskich manufaktur, jak Niemcy, Austria, Czechy, Rosja, Dania, Francja, Holandia i Anglia. Część pomieszczeń została zaaranżowana w stylu dawnej mieszczańskiej rezydencji, prezentując własne zbiory, w tym malarstwo, meble oraz rzemiosło artystyczne.
W Muzeum Porcelany można również zobaczyć kolekcję polskiego malarstwa współczesnego z dziełami takich artystów, jak Jerzy Duda-Gracz, Franciszek Starowieyski, Zdzisław Beksiński oraz Jerzy Nowosielski, a także kolekcję ceramiki polskiej z lat 50. i 60. XX wieku.
Muzeum jest podzielone na kilka działów, które obejmują:
- Dział Ceramiki,
- Dział Sztuki,
- Dział Historii Miasta i Regionu,
- Bibliotekę,
- Dział Edukacji i Promocji.
Pozostałe obiekty w kategorii "Muzea":
Stara Kopalnia w Wałbrzychu | Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych w WałbrzychuOceń: Muzeum Porcelany w Wałbrzychu