Tadeusz Broś, urodzony 28 października 1949 roku w Wałbrzychu, to postać o znaczącym dorobku w polskim świecie mediów i sztuki. Był nie tylko dziennikarzem telewizyjnym, ale również aktorem, reżyserem oraz prezenterem, co czyni go osobą wszechstronną i zasłużoną w branży. Niestety, zmarł 27 października 2011 roku, pozostawiając po sobie bogaty dorobek artystyczny oraz wpływ na wiele pokoleń widzów.
Życiorys
Tadeusz Broś to postać, która na stałe wpisała się w polski świat kultury i sztuki. Swoją drogę artystyczną rozpoczął od studiów na PWST w Krakowie, jednak nie ukończył ich. Już w pierwszym roku nauki zagrał w filmie pod tytułem Jeszcze słychać śpiew i rżenie koni, co otworzyło przed nim drzwi do profesjonalnej kariery. Po pewnym czasie przeniósł się do Grudziądza, gdzie nawiązał współpracę z Teatrem Ziemi Pomorskiej.
W latach 1972–1973 występował w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, co pozwoliło mu zdobyć cenne doświadczenie w branży. W międzyczasie przystąpił do eksternistycznego egzaminu aktorskiego w Ministerstwie Kultury i Sztuki, który zdał z wyróżnieniem, specjalizując się w sztuce estradowej.
Tadeusz był również członkiem Zespołu Reprezentacyjnego Warszawskiego Okręgu Wojskowego Desant i aktywnie uczestniczył w Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu. Wyreżyserował także dziecięce widowisko Żołnierskie Przygody Tomaszka Pogody. W 1983 roku pełnił funkcję prowadzącego wybory Miss Polonia oraz koncert festiwalowy w Opolu.
Prowadził programy telewizyjne, w tym Teleferie, a przez dwa lata miał swój autorski kącik w programie Sobótka. Prowadził program dotyczący kulis teatru o nazwie Klub bez kurtyny, a od 1980 roku do wczesnych lat 90. XX wieku był głównym prowadzącym popularny program Teleranek, przyciągający młodych widzów.
W 1990 roku Tadeusz zapisał się na studia zaoczne na Wydziale Realizacji Telewizyjnej w PWSFTViT w Łodzi, które ukończył, zdobywając dyplom oraz uprawnienia do reżyserowania programów telewizyjnych. Po zakończeniu studiów skupił się na reżyserii koncertów i festiwali, zwłaszcza dziecięcych, oraz pełnił rolę dyrektora Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski w Ciechocinku.
Współpracował z grupą Papa Dance, z którą zaśpiewał popularną piosenkę Teleranka pt. „Na dzień dobry jestem dobry”. Jego kariera obejmowała także występy w Teatrze Syrena, gdzie pełnił funkcję asystenta literackiego. Później objął stanowisko redaktora naczelnego programu Rower Błażeja w TVP.
W 2000 roku zakończył swoją nigdy nieprzerwaną współpracę z Telewizją Polską. Pięć lat później zrealizował dla TVP dokument Centralny, czyli królowie życia, który poruszał temat młodzieży pochodzącej z trudnych rodzin. Po 2008 roku zaczął pracować jako taksówkarz, a następnie jako telemarketer. Był pierwszym, który złożył wniosek o upadłość konsumencką, zmagając się z problemami finansowymi, które nie pozwalały mu na pokrycie nawet odsetek od dużego długu.
Tadeusz Broś miał trudności z uzależnieniem od alkoholu. Zmarł dzień przed swoimi 62. urodzinami, 27 października 2011 roku, a jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu w podkrakowskiej Korzkwi, gdzie został pochowany 31 października 2011 roku.
W 2013 roku ukazała się książka będąca wywiadem rzeka z Tadeuszem Brosiem, autorstwa Anity Czupryn i Pawła Brzozowskiego, pod tytułem Tadeusz Broś Sorry Batory, czyli Przypadki Pana Teleranka, opublikowana przez wydawnictwo Replika (ISBN 978-83-7674-241-0).
Odznaczenia
Tadeusz Broś zdobył w 1988 roku prestigious order – Kawalera Orderu Uśmiechu, co jest wyrazem uznania za jego działalność na rzecz dzieci. Otrzymał on legitymację, której numer to 340.
Przypisy
- Pogrzeb pana z „Teleranka” [online], Dziennik.pl, 01.11.2011 r. [dostęp 03.12.2021 r.]
- Zmarł Tadeusz Broś, legendarny prezenter „Teleranka”. wirtualnemedia.pl. [dostęp 02.11.2011 r.]
- „Alkoholik to nie menel”. Broś do Hołowni [online], Newsweek.pl, 20.04.2011 r. [dostęp 20.04.2011 r.]
- AldonaA. Minorczyk-Cichy AldonaA., Upadłych konsumentów najwięcej jest na Śląsku [online], Onet.pl, 08.04.2011 r. [dostęp 08.04.2011 r.]
- Tadeusz Broś nie żyje [online], Onet.pl, 30.10.2011 r. [dostęp 31.10.2011 r.]
- Legenda Teleranka pierwszym bankrutem RP [online], TVN24.pl, 31.03.2009 r.
Oceń: Tadeusz Broś