Łukasz Kazek, urodzony 14 kwietnia 1979 roku w Wałbrzychu, jest polskim dziennikarzem oraz popularyzatorem historii. Jego działalność obejmuje szeroki zakres, w tym autorstwo książek, które dotyczą różnorodnych aspektów historycznych.
Jako współautor programów telewizyjnych, Kazek przyczynił się do wzbogacenia wiedzy społeczeństwa na temat wydarzeń przeszłości. Jednocześnie prowadzi kanał na YouTube, gdzie dzieli się swoją pasją do historii i edukuje widzów w przystępny sposób.
Nie można również zapomnieć o jego wcześniejszym doświadczeniu jako strażnik graniczny, co dodaje mu unikalnej perspektywy w pracy dziennikarskiej.
Życiorys
Łukasz Kazek, znany ze swojej pracy jako historyk oraz autor książek, przekazał część swojego życia na badania historyczne i odkrywanie zapomnianych fragmentów przeszłości. Urodził się w Walimiu, malowniczej miejscowości położonej w pobliżu Wałbrzycha w Dolnym Śląsku. Jako wnuk jednego z powojennych osadników w Górach Sowich, od najmłodszych lat był związany z historią regionu.
Łukasz zdobył wykształcenie w dziedzinie historii, studiując na Uniwersytecie Wrocławskim, oraz pedagogikę w Państwowej Uczelni Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu. Jego pasja do historii doprowadziła go do koordynacji projektów związanych z lokalnymi zagadnieniami, w tym budowy repliki pociągu-kwatery Adolfa Hitlera w Jedlinie-Zdroju w 2017 roku.
Nie tylko pisarz, ale i badacz, Kazek jest autorem wielu książek historycznych. Jedną z nich jest „Faszystowska mać!”, wydana w 2015 roku, która porusza dramatyczne losy dziadka autora, Wojciecha Szczeciniaka, który przeszedł przez oboz koncentracyjny w Birkenau. Ta książka opisuje również jego ucieczkę i ukrywanie się przed niemieckimi żołnierzami, a także jego późniejszych wędrówek na Ziemie Odzyskane.
Temat Projektu Riese, niewątpliwie jednego z największych przedsięwzięć górniczo-budowlanych III Rzeszy, Łukasz Kazek zgłębiał w współpracy z Bartoszem Rdułtowskim. Efektem ich pracy są książki „Tropem tajemnic Riese” oraz „W kręgu tajemnic Riese”.
W swojej pracy Kazek pełnił również rolę narratora oraz prowadzącego programy telewizyjne i dokumentalne. Działał w takich produkcjach jak „Kwatery Hitlera” (produkcja Discovery Channel), „Na tropie Złotego Pociągu” (w reżyserii Krzysztofa Dzięciołowskiego, produkcja Canal+ Discovery) oraz pracował jako konsultant przy programie „Skarby III Rzeszy”, produkowanym przez Bogusława Wołoszańskiego. W 2022 roku prowadził również serial telewizyjny „Dolny Śląsk: zaginione skarby”.
Wśród jego osiągnięć znajduje się odkrycie miejsca pochówku Karla von Zedlitza, pruskiego ministra edukacji, który w 1788 roku zainicjował wprowadzenie matury jako egzaminu dla uczniów szkół średnich. Zmumifikowane ciało barona, który zmarł w 1793 roku, znajduje się obecnie w krypcie kościoła św. Jadwigi w Walimiu.
Łukasz Kazek był również autorem artykułów w magazynie „Wiedza i Życie – Inne Oblicza Historii” w latach 2005–2014. Jako pomysłodawca Archiwum Historii Mówionej Ziemi Wałbrzyskiej, miał znaczący wpływ na popularyzację lokalnej historii. Pracował jako przewodnik i oprowadzał po sztolniach kompleksu Riese, a także po Zamku Grodno i Pałacu Jedlinka.
Przez wiele lat współpracował z Grzegorzem Borensztajnem, a ich projekt „Riese Dwa Oblicza” umożliwił im wspólne oprowadzanie turystów po malowniczych Górach Sowich oraz organizację wykładów.
Wśród jego działań znajduje się odnajdywanie depozytów ukrytych przez byłych mieszkańców Gór Sowich oraz identyfikowanie ich właścicieli. Historia jego odkryć została uwieczniona w filmie dokumentalnym „Depozytariusz” w reżyserii Mateusza Kudły, który zyskał uznanie na międzynarodowych festiwalach, a także w filmie „Ludzie z klisz”, za który zdobył nagrody, takie jak Złoty Delfin na Cannes Corporate Media and TV Awards.
Na podstawie jednej z jego historii, Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu wystawił sztukę „Polska 120”. Kazek jest również bohaterem filmu „Powiernik”, którego zdjęcia rozpoczęły się w 2018 roku, w Budapeszcie. Ten film opowiada o ważnym wydarzeniu związanym z wystawą, która miała miejsce na cześć Lajosa Erdélyiego, byłego więźnia obozu koncentracyjnego, zgodnie z jego pragnieniem.
W maju 2020 roku wspólnie z Mateuszem Kudłą, Łukasz Kazek stworzył kanał YouTube pt. „History Hiking”, gdzie co tydzień prezentował treści o tematyce historycznej i eksploracji urbanistycznej. Kanał szybko zdobył popularność, osiągając 90 tys. subskrybentów w zaledwie cztery miesiące. Realizując program, twórcy zajmowali się odkryciami, a ich najnowsze zainteresowania wzbudziły duże zainteresowanie mediów.
W 2022 roku, po zakończeniu współpracy z Mateuszem Kudłą, Łukasz Kazek utworzył swój autorski kanał „Łukasz Kazek HISTORY STORY”, na którym w każdy wtorek o godzinie 20.00 emitowane są nowe odcinki, inspirujące widzów opowieściami z przeszłości.
Działalność samorządowa
W 2014 roku Łukasz Kazek, jako niezależny kandydat, z powodzeniem starał się o mandat w radzie Gminy Walim. Zajął pozycję przewodniczącego komisji kultury i turystyki, co świadczy o jego zaangażowaniu w lokalne sprawy. W kolejnych wyborach samorządowych w 2018 roku uzyskał zaufanie mieszkańców, startując z list KWW Z Poparciem Romana Szełemeja, dzięki czemu został radnym powiatu wałbrzyskiego. Wówczas zdobył 630 głosów, co stanowiło 8.61% w skali okręgu wyborczego nr 2. Roman Szełemej jest osobą, z którą związany był w kontekście tych wyborów.
Łukasz Kazek jest także pomysłodawcą i współautorem programu Edukacja poprzez inspirację, który skierowany jest do uczniów szkół z ośmiu gmin powiatu wałbrzyskiego. Inicjatywy te mają na celu wzbogacenie edukacji dzieci oraz wsparcie ich rozwoju.
Nagrody
Dziennikarskie
Wspólnie z Mateuszem Kudłą, Łukasz Kazek otrzymał prestiżową nagrodę „Złoty BohaterON Publiczności” w kategorii dziennikarz, która miała miejsce w Warszawie w roku 2020.
Oprócz tego, osiągnął również sukces, zdobywając nagrodę „Brązowy BohaterON” w tej samej kategorii, również w Warszawie w 2020 roku.
Filmografia
prowadzący
Łukasz Kazek odgrywał kluczową rolę w wielu produkcjach telewizyjnych. Jego prace obejmują między innymi:
- SuperHistorie – Tajemnice przeszłości – produkcja Telewizji Superstacja (2020-2021),
- Kwatery Hitlera (serial) – w reżyserii Macieja Gajewskiego, produkcja TVworking dla Canal+ Discovery (2018),
- Na tropie Złotego Pociągu – reż. Krzysztof Dzięciołowski, produkcja Vision House dla Discovery Channel (2016),
- Walim… moja mała Ojczyzna – w reżyserii Adama i Pawła Pachura, produkcja Telewizji Sudecka (2009),
- Kryptonim Olbrzym – reżyseria Adam Pachura, produkcja Telewizji Sudecka (2009),
- Dziki Zachód – produkcja Telewizji Sudecka, w ramach programu „Wiedza i Życie – Inne Oblicza Historii” (2009).
we własnej osobie
W obszarze filmów, Kazek pojawił się w rolach własnych w takich dziełach jak:
- Ludzie z klisz – reż. Mateusz Kudła, produkcja TVN (2017),
- Depozytariusz – reż. Mateusz Kudła, produkcja TVN (2014).
współpraca
Współpracując z innymi twórcami, wziął udział w następujących projektach:
- Wilczur – w reżyserii Mateusza Kudły, produkcja TVN (2015),
- Skarby III Rzeszy (serial) – w reżyserii Bogusław Wołoszański, produkcja Polsat Play (2012),
- Riese – tajemnice wykute w skale (serial) – reżyseria Maciej Kieres i Wojciech Malinowski, produkcja TVP (2012),
- Zapomnij o Kresach – reż. Jan Łukasiak, Tomasz Nawój, produkcja Wiedza i Życie – Inne Oblicza Historii (2010),
- Tajemnica Riese – reżyseria Adam Pachura i Jan Łukasiak, produkcja Telewizji Sudecka, „Wiedza i Życie – Inne Oblicza Historii” (2009).
rzecznik prasowy
W obszarze promocji filmów, jego wysiłki obejmują takie dzieło jak:
- Polański, Horowitz. Czarodzieje z getta – w reżyserii Mateusza Kudły i Anny Kokoszki-Romer, produkcja Krk Film (2019).
Przypisy
- HISTORY STORY - Nowy program Łukasza Kazka [online], Pecetowicz, 09.03.2023 r. [dostęp 09.07.2023 r.]
- Telewizja PolskaT.P. S.A Telewizja PolskaT.P., Wręczono Nagrody BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich [online], warszawa.tvp.pl [dostęp 09.07.2023 r.]
- Nowy program „Dolny Śląsk: zaginione skarby” od 22.09.2022 r. [dostęp 09.07.2023 r.]
- Kilkadziesiąt kilogramów złota, srebra i porcelany. Znaleźli jeden z największych schowków na skarby w Górach Sowich. wyborcza.pl, 07.09.2020 r.
- Rozkopana leśna skrytka. „Mogły być tam ukryte kosztowności z pałacu Schloss Cammerau”. tvn24.pl, 07.09.2020 r.
- Ktoś rozkopał dziecięcy grób na poniemieckim cmentarzu, szukając skarbów. Sprawę bada policja. wyborcza.pl, 07.09.2020 r.
- Rozkopany dziecięcy grób na poniemieckim cmentarzu. „Ktoś dokładnie wiedział, gdzie kopać”. tvn24.pl, 07.09.2020 r.
- SuperHistorie – Tajemnice przeszłości – oficjalna strona programu [online], Superstacja [dostęp 07.05.2021 r.]
- Faszystowska mać!. naszesudety.pl. [dostęp 14.03.2019 r.]
- Pruski minister, który wymyślił matury, spoczywa na Dolnym Śląsku. tvn4.pl. [dostęp 14.03.2019 r.]
- O projekcie. Archiwum Historii Mówionej Ziemi Wałbrzyskiej. [dostęp 14.03.2019 r.]
- Są większe skarby niż Złoty Pociąg. Dziennik Gazeta Prawna. [dostęp 14.03.2019 r.]
- „Depozytariusz” w Chicago. NaszeSudety.pl. [dostęp 14.03.2019 r.]
- Depositary. Polish Film Festival in America. [dostęp 14.03.2019 r.]
- „Ludzie z klisz” nagrodzeni w Cannes. Stowarzyszenie Filmowców Polskich. [dostęp 14.03.2019 r.]
- Tłumy podczas walimskiej premiery filmu “Ludzie z klisz”. dziennik.walbrzych.pl. [dostęp 14.03.2019 r.]
- Historia odnalezionych 120 klisz. filiprozbicki.pl. [dostęp 14.03.2019 r.]
- „Powiernik”: film Mateusza Kudły odkryje tajemnice Dolnego Śląska. Onet. [dostęp 14.03.2019 r.]
- Grzegorz Borensztajn - przewodnik Fundacji Szlakiem Riese [online].
- Riese - dwa Oblicza [online].
- Nowy prowadzący “History Hiking” [online].
- Wyborcza.pl [online], walbrzych.wyborcza.pl [dostęp 09.07.2023 r.]
- Wybory samorządowe 2018 [online], wybory2018.pkw.gov.pl [dostęp 10.05.2023 r.]
- Uczniowie z powiatu wałbrzyskiego będą jeździć na wycieczki edukacyjne do Warszawy i do Krakowa. Wałbrzych Nasze miasto.pl. [dostęp 14.03.2019 r.]
Oceń: Łukasz Kazek