UWAGA! Dołącz do nowej grupy Wałbrzych - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Lucyna Harc


Lucyna Harc, znana również z domu Czepiel, to postać niezwykle utalentowana i zasłużona dla polskiej historiografii. Urodziła się w 1968 roku w Wałbrzychu i z biegiem lat zyskała miano eksperta w zakresie archiwistyki oraz historii Śląska. Jej prace koncentrują się także na naukach pomocniczych, co czyni ją wszechstronnie wykształconą badaczką w dziedzinie historii.

Aktualnie Lucyna Harc pełni funkcję nauczyciela akademickiego, związana z Uniwersytetem Wrocławskim, gdzie angażuje się w edukację przyszłych pokoleń studentów. Od 2020 roku sprawuje również urząd zastępcy Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, na którym to stanowisku dąży do poprawy jakości zarządzania dokumentami oraz poszerzania dostępu do zbiorów archiwalnych.

Życiorys

Lucyna Harc przyszła na świat w 1968 roku w Wałbrzychu. Już od 1975 roku osiedliła się w Radomsku, gdzie rozpoczęła swoją edukację. Uczęszczała najpierw do Szkoły Podstawowej nr 9, a następnie kontynuowała naukę w I Liceum Ogólnokształcącym, wybierając klasę o profilu matematyczno-fizycznym. W 1987 roku osiągnęła istotny krok w swojej karierze edukacyjnej, zdobijając z powodzeniem świadectwo maturalne.

W latach 1987–1992 kształciła się na kierunku historii na Wydziale Nauk Historycznych i PedagogicznychUniwersytetu Wrocławskiego. Ukończenie studiów zaowocowało uzyskaniem tytułu magistra po obronie pracy, zatytułowanej „Polityka wewnętrzna ostatnich Antoninów” (odnosi się do Marka Aureliusza, Lucjusza Werusa i Kommodusa), która była tworzona pod opieką prof. dra hab. Tadeusza Kotuli.

Po sfinalizowaniu studiów, Lucyna Harc rozpoczęła pracę na macierzystej uczelni, w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Zatrudniona jako asystentka w Zakładzie Nauk Pomocniczych Historii i Archiwistyki, w 2000 roku zdobyła stopień doktora nauk humanistycznych z zakresu historii, w specjalności nauki pomocnicze historii. Stopień ten uzyskała na podstawie rozprawy „Samuel Beniamin Klose na tle nowożytnej historiografii śląskiej do końca XVIII w. Studium historiograficzno-źródłoznawcze”, napisanej pod kierunkiem prof. Kazimierza Bobowskiego.

Rok później, w 2001 roku, zyskała tytuł adiunkta w swoim instytucie, co otworzyło przed nią nowe perspektywy zawodowe. W 2012 roku została wybrana na zastępcę dyrektora Instytutu Historycznego UWr, gdzie za swoją pracę otrzymała uznanie. W 2019 roku obroniła habilitację na podstawie zbioru publikacji „Od Joachima Cureusa do Johanna Gottloba Worbsa. Śląska historiografia doby nowożytnej.”

W ciągu swojej kariery Lucyna Harc zdobyła liczne nagrody, w tym nagrody rektora Uniwersytetu Wrocławskiego oraz w 2010 roku Medal Komisji Edukacji Narodowej. 17 lutego 2020 roku została powołana na stanowisko zastępcy Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, co podkreśliło jej znaczącą rolę w polskiej historiografii i archiwistyce.

Dorobek naukowy

Lucyna Harc prowadzi pasjonujące badania naukowe, które koncentrują się na historii Śląska. W szczególności bada okres nowożytny oraz historię historiografii, poświęcając uwagę dziewiętnastemu wieku. Dodatkowo zajmuje się takimi dziedzinami jak pomocnicze nauki historyczne, w tym neografia, archiwistyka oraz zarządzanie dokumentacją we współczesnym kontekście.

W swoim dorobku naukowym ma kilka znaczących publikacji, które przyczyniły się do rozwoju wiedzy w tych obszarach. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:

  • Samuel Beniamin Klose (1730–1798): studium historiograficzno-źródłoznawcze, Wrocław 2002, ISBN 83-229-2242-6,
  • Gabriela Wąs, Lucyna Harc (red.), Religia i polityka: kwestie wyznaniowe i konflikty polityczne w Europie w XVIII wieku, Wrocław 2009, ISBN 978-83-229-3029-8,
  • Johannes Sinapius; Olsnographia Leipzig und Franckfurt, 1706–1707, red. i wstęp Lucyna Harc, Wrocław 2012, ISBN 978-83-910595-5-5.

Przypisy

  1. Pani dr hab. Lucyna Harc Zastępcą Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych. [dostęp 29.02.2020 r.]
  2. Katalog Biblioteki Uniwersyteckiej UWr.
  3. Katalog Biblioteki Narodowej w Warszawie.
  4. Władze IH UWr na lata 2012–2016 [on-line] [dostęp 02.10.2012 r.]
  5. a b c d Profil na stronie Instytutu Historycznego UWr [on-line] [dostęp 02.10.2012 r.]
  6. a b Dr hab. Lucyna Harc, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 03.10.2012 r.]
  7. Samuel Beniamin Klose na tle nowożytnej historiografii śląskiej do końca XVIII w. Studium historiograficzno-źródłoznawcze w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 12.09.2012 r.]
  8. Wykazy absolwentów SP nr 9 w Radomsku (rocznik 1983) oraz I LO w Radomsku – rocznik 1987.

Oceń: Lucyna Harc

Średnia ocena:4.86 Liczba ocen:9