Lucjan Puchalski, urodzony 20 września 1957 roku w Wałbrzychu, to wybitny polski filolog i profesor nauk humanistycznych. Obecnie zajmuje wysoką pozycję jako profesor zwyczajny w Instytucie Filologii Germańskiej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, a także jako profesor nadzwyczajny w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze.
Na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych w Jeleniej Górze koncentruje się na szerokim zakresie tematów związanych z filologią oraz współczesnymi nurtami badań nad językiem i kulturą.
Życiorys
Lucjan Puchalski to postać, która w znaczący sposób wpłynęła na rozwój wiedzy o literaturze niemieckiej i austriackiej w Polsce. Ukończył studia germanistyczne na Uniwersytecie Wrocławskim w 1980 roku, a następnie podjął studia doktoranckie na tej samej uczelni, które zakończył w 1985 roku.
W tym samym roku rozpoczął pracę w Zakładzie Literatury Niemieckiej w Instytucie Filologii Germańskiej UW. Rok 1987 był przełomowy, ponieważ obronił pracę doktorską, która nosiła tytuł Recepcja Bänkelsangu w literaturze Republiki Weimarskiej, napisaną pod czujnym okiem Norberta Honszy. W 2001 uzyskał tytuł doktora habilitowanego dzięki pracy Imaginärer Name Österreich. Der literarische Österreichbegriff an der Wende vom 18. zum 19. Jahrhundert.
Od 2007 roku kieruje Zakładem Literatury Austriackiej w IFG UW, a 18 października 2012 roku otrzymał tytuł profesora w dziedzinie nauk humanistycznych. Aktualnie jest profesorem zwyczajnym na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego oraz profesorem nadzwyczajnym w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze, gdzie wykłada na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych.
Jego zainteresowania akademickie obejmują literaturę austriacką, literaturę niemieckojęzyczną XVIII wieku oraz analizy polsko-niemieckich i polsko-austriackich relacji kulturowych. Wśród jego publikacji znajdują się m.in. Kabaretowy świat. Estetyczne dziedzictwo kabaretu w literaturze Republiki Weimarskiej (1991), Imaginärer Name Österreich. Der literarische Österreichbegriff an der Wende vom 18. zum 19. Jahrhundert (2000) oraz Oświecenie po austriacku. Świat przedstawiony w operach Wolfganga Amadeusza Mozarta (2011).
Przypisy
- Nowi profesorowie tytularni, w: Przegląd Uniwersytecki, nr 12/2012, s. 10
- Biogram na stronie ifg.uni.wroc.pl
- Google books: Urbane Kulturen in Zentraleuropa um 1900
- a b c d e f g Prof. dr hab. Lucjan Puchalski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 12.07.2020 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Elżbieta Lęcznarowicz | Lucjan Jacak | Sebastian Buczek | Lucyna Harc | Andrzej Świerniak | Abraham Robinson | Dawid Golik | Adam Pawełczyk | Zbigniew LutyOceń: Lucjan Puchalski