Jerzy Mazur (kierowca rajdowy)


Jerzy Mazur, który przyszedł na świat 12 października 1950 roku w Wałbrzychu, to wybitny polski kierowca rajdowy, znany przede wszystkim z udziału w prestiżowym Rajdzie Paryż–Dakar. Jego pasja do wyścigów oraz zaangażowanie w motorsport uczyniły go jedną z kluczowych postaci w tej dziedzinie w Polsce.

Co więcej, Mazur jest również założycielem unikalnej instytucji, jaką jest Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych, które znajduje się w Wałbrzychu. To jedyne miejsce tego typu w Polsce, a także jedno z niewielu w całej Europie, dedykowane historii górnictwa oraz sportów motorowych.

Poza tym, Jerzy Mazur jest także właścicielem salonu Nissana, co podkreśla jego bliski związek z branżą motoryzacyjną. Jego kariera jest doskonałym przykładem na to, jak można połączyć pasję z działalnością biznesową, tworząc jednocześnie przestrzeń dla kolejnych pokoleń miłośników motocykli i sportów motorowych.

Kariera rajdowa

Sportową przygodę Jerzego Mazura rozpoczął się na przełomie lat 60. i 70. Jego pierwsze kroki stawiał za kierownicą samochodu marki Wartburg. Na początku jego zainteresowanie koncentrowało się na rajdach samochodowych, ale z czasem przerzucił się również na wyścigi samochodów turystycznych.

W karierze rajdowej, jednym z jego największych osiągnięć było zwycięstwo w wyścigu, w którym rywalizował w klasie markowej z modelem Fiat 126p. Co ciekawe, udało mu się zdobyć pierwsze miejsce, startując z 36. pozycji, co tylko podkreśla jego umiejętności w opanowaniu sytuacji na torze.

Później w jego karierze pojawiły się również wyzwania związane z prowadzeniem ciężarówek. Jerzy brał udział w trudnych rajdach, kierując ciężarówkami marek Star oraz Jelcz. Szczególnie pamiętnym wydarzeniem w jego życiu sportowym był udział w Rajdzie Paryż-Dakar. Wraz z jego zespołem, w skład którego wchodził również Obrocki, udało im się dotrzeć do mety, choć niestety przekroczyli oni regulaminowy czas na osiągnięcie celu.

Działalność popularyzacyjna wyścigów

Od 1994 roku Jerzy Mazur pełni rolę właściciela salonu Nissana w Wałbrzychu. W pobliżu jego siedziby powstało również prywatne Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych, które znajduje się na terenie dawnej kopalni „Teresa”. W muzeum można zobaczyć wiele cennych zabytków górniczych, takich jak tradycyjne stroje, narzędzia oraz różne elementy związane z profesją górnika.

Tuż obok tych eksponatów gromadzone są również skarby z rajdów, w których uczestniczył Mazur. Wśród nich znajdują się pamiątki wybitnych postaci świata polskich rajdów. Szczególnie interesujące są między innymi: kombinezon Mariana Bublewicza oraz zgliszcza samochodu Krzysztofa Hołowczyca. Te wyjątkowe eksponaty doskonale ilustrują bogatą historię polskiego motorsportu.

W sąsiedztwie muzeum znajduje się pomnik Ayrtona Senny, który Jerzy Mazur ufundował w 2021 roku. Ten gest ukazuje nie tylko jego miłość do rajdów, ale także szacunek dla wielkich mistrzów sportu motorowego.


Oceń: Jerzy Mazur (kierowca rajdowy)

Średnia ocena:4.46 Liczba ocen:15