Janusz Godyń, urodzony 22 grudnia 1949 roku w Wałbrzychu, to postać o wszechstronnych kompetencjach.
W ciągu swojego życia pełnił wiele ważnych ról, w tym żołnierza oraz prawnika.
W ramach swojej kariery wojskowej osiągnął najwyższy stopień, mianowicie generała dywizji w stanie spoczynku. Ponadto, Godyń zdobył doświadczenie jako sędzia i przez długi czas piastował urząd Prezesa Izby Wojskowej Sądu Najwyższego, wykonując tę funkcję od 1990 do 2016 roku.
Życiorys
Janusz Godyń urodził się w Polsce i w latach 1967–1971 podjął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Po ukończeniu nauki, w styczniu 1972 roku, otrzymał powołanie do zawodowej służby wojskowej, gdzie rozpoczął swoją karierę w Zwiadzie Wojsk Ochrony Pogranicza. Już od października 1972 roku rozpoczął pracę w sądownictwie wojskowym, co okazało się kluczowym etapem jego zawodowego życia.
W 1978 roku Janusz Godyń objął stanowisko zastępcy Szefa Wojskowego Sądu Garnizonowego w Koszalinie, a później jego kariera kontynuowana była w Katowicach na tym samym stanowisku. Szczególny rozgłos zyskał w czasie stanu wojennego, kiedy pełnił rolę major Sił Zbrojnych PRL i Sędziego Śląskiego Okręgu Wojskowego, rozpatrując sprawy karne prowadzone wobec działaczy opozycji z NSZZ „Solidarność”. W 1982 roku awansował na Szefa Wojskowego Sądu Garnizonowego w Katowicach, a w 1987 roku został Szefem Sądu Warszawskiego Okręgu Wojskowego w Warszawie.
1 lipca 1990 roku Janusz Godyń objął stanowisko Prezesa Izby Wojskowej Sądu Najwyższego, pełniąc je aż do 2016 roku. Na tym istotnym stanowisku był dwukrotnie awansowany przez kolejnych Prezydentów RP; 11 listopada 1993 roku Lech Wałęsa nadał mu tytuł generała brygady, a 15 sierpnia 1997 roku Aleksander Kwaśniewski awansował go na generała dywizji. Jego kariera zakończyła się 21 maja 2003 roku, kiedy to został oficjalnie pożegnany przez Ministra Obrony Narodowej Jerzego Szmajdzińskiego w związku z wycofaniem się z czynnej służby wojskowej. Po przejściu do rezerwy, nadal pełnił swoje obowiązki na dotychczasowym stanowisku.
Janusz Godyń jest żonaty z Grażyną i ma syna Sławomira, co umacnia jego rodzinną stronę życia, równolegle z imponującą karierą zawodową.
Odznaczenia i nagrody
W roku 2000 Janusz Godyń otrzymał prestiżowe odznaczenie, jakim jest Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. To wyróżnienie świadczy o jego znaczących zasługach dla kraju.
Dodatkowo, jego osiągnięcia zostały docenione poprzez nominację do X edycji nagrody Buzdygany, co stanowi dowód na uznawanie jego pracy w danej dziedzinie.
W 2017 roku Godyń został wyróżniony Medalem „Zasłużony dla Wymiaru Sprawiedliwości – Bene Merentibus Iustitiae”, co further potwierdza jego znaczenie i wkład w wymiar sprawiedliwości.
Przypisy
- Były komendant karpackiej Straży Granicznej "kłamcą lustracyjnym" [online], wprost.pl [dostęp 21.06.2020 r.]
- WaldemarW. Żurek, Uhonorowanie zasłużonych sędziów 21 kwietnia 2017 roku [online], Krajowa Rada Sądownictwa, 21.04.2017 r. [dostęp 20.02.2020 r.]
- Prezydent powołał czterech prezesów Sądu Najwyższego. „Zero polityki” [online], TVN24.pl, 02.09.2016 r. [dostęp 02.11.2021 r.]
- Sprawy z udziałem Janusza Godynia [online], IPN.
- M.P. z 2000 r. nr 14, poz. 296.
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Maciej Marszał | Maksymilian Stanulewicz | Wacław Berczyński | Jarosław Kwiecień (lekarz) | Natalia Siwiec | Jacek PodobaOceń: Janusz Godyń