Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości ogłosiło uruchomienie nowego narzędzia, które umożliwia odzyskanie dostępu do danych zaszyfrowanych przez oprogramowanie ransomware Phobos/8Base. Współpraca między Europolem i japońskĄ policją zaowocowała dostępnością bezpłatnego dekryptora dla osób oraz instytucji, które padły ofiarą tego cyberprzestępstwa. Narzędzie można pobrać z witryny nomoreransom.org oraz z zasobów japońskiej policji. Inicjatywa ta jest częścią globalnych działań mających na celu walkę z rosnącym zagrożeniem ze strony ransomware.
Phobos oraz 8Base to grupy ransomware, które w 2024 roku zyskały złą sławę jako jedne z najbardziej aktywnych na świecie. Oprogramowanie Phobos zostało po raz pierwszy zidentyfikowane w grudniu 2018 roku i od tego czasu było wykorzystywane do przeprowadzania ataków na różne organizacje, w tym na szkoły i szpitale. Model Ransomware-as-a-Service (RaaS) pozwolił na szeroką dostępność tego oprogramowania, co przyczyniło się do wzrostu liczby ataków oraz trudności w ich zwalczaniu.
Powstanie narzędzia deszyfrującego jest wynikiem intensywnej pracy ekspertów w zakresie analizy zagrożeń oraz inżynierii wstecznej. Dzięki międzynarodowej współpracy, możliwe stało się opracowanie rozwiązania, które będzie pomocne dla wszystkich, którzy zostali dotknięci atakami ransomware. Policja japońska oraz amerykańskie FBI, przy wsparciu Europolu, ogłosiły jego dostępność, co ma na celu pomoc w odbudowie zniszczonych systemów informatycznych i zapobieganie przyszłym incydentom związanym z cyberprzestępczością.
Źródło: Policja Wałbrzych
Oceń: Narzędzie do deszyfracji oprogramowania ransomware Phobos/8Base dostępne dla pokrzywdzonych
Zobacz Także